Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gereken Eşyalar Nelerdir?

Hac ibadeti, İslam’ın 5 şartından birisidir. Müslümanlar için en kutsal ibadetlerden olan hac, dünyanın dört bir köşesinden gelen müminlerin bir arada ibadet etmesini sağlar. Müslümanlar hacca gittiklerinde, Kabe-i Şerif’i tavaf eder, Kur’an-ı Kerim’in indiği, Müslümanlığın yayıldığı, birçok peygamberin gelip geçtiği ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) yaşadığı toprakları görmüş olur.

Zilhicce ayında yapılan hac ibadeti; Arefe gününde ve Kurban Bayramı günlerinde gerçekleştirilir.

Hacca gidecek olan hacı adayı; birkaç ay önceden bu kutsal yolculuk için heyecanlanmaya, sabırsızlanmaya ve elbette yolculuk için hazırlık yapmaya başlar.

Hacı adayı; hac yolculuğu sırasında sıkıntılar yaşamamak, hacca gittiği zaman bu görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmek için yanına alacağı eşyaları dikkatlice seçmelidir.

Her Hacı Adayının Valizinde Bulunması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Kadınlar ve erkeklerin hac için yanlarına almaları gereken çeşitli malzemeler vardır. Hacı adayları, haclarını rahat bir şekilde yapabilmek için bu eşyaları yanlarına almalıdır.

Hac yolculuğu ve hac sırasında giyilebilecek giysiler listenin başında gelir. malzemeler listesinin ilk sırasında gerek yolculuk gerekse ibadet esnasında giyebileceğiniz giysiler bulunur.

  • Kadınlar da erkekler de; Abdest Çorapları, Tavaf Patikleri, Mescidler İçin Terlik, Havlu, Banyo Havlusu, İç Çamaşırı gibi eşyaları unutmamalıdır.
  • Erkek hacı adaylarının ihrama girerken giymesi gereken İhram Kıyafeti ve İhram Kemerini unutmamaları gerekir. Özellikle ihram kemeri seçilirken dikkatli davranmakta fayda var, çünkü iki parçadan oluşan ihramın vücuttan düşme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Bu malzemelerin yanı sıra, kadın hacı adayları tavaf esnasında erkek hacı adaylarıyla temas etmekten korunmak adına, yanlarına ince eldivenler alabilirler.
  • Hacı adayları, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram gibi yerlerin ziyaretleri sırasında güneşten korunmak için yanlarına güneş gözlüğü de alabilirler.
  • Dünyanın her yerinden milyonlarca Müslümanın geldiği hacda, kalabalıktan dolayı hastalık riski de yüksektir. Bu sebeple hacı adayları yanlarına, ağrı kesici, bulantı hapı, ateş düşürücü, topuk kremi gibi malzemeler almayı unutmamalıdır. Ayrıca kronik hastalığı bulunanlar da mutlaka yanlarına ilaçlarını almalıdır.
  • Hacılar Mekke ve Medine’de kaldıkları otellerde birçok imkandan faydalanıyor olsalar da tedbir amaçlı olarak yanlarına özel temizlik malzemelerini, kişisel bakım ürünlerini almalarında fayda var. Örneğin, Şampuan, Kokusuz sabun, diş fırçası ve macunu, tırnak makası, kolonya, yara bandı, pamuk ve hacı yağı gibi malzemeler olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra hacılar ibadet esnasında faydalanabilecekleri, daha çok dua ve ibadet etmelerini sağlayacak küçük boyutlarda bir Kur’an-ı Kerim’i de yanlarına almalıdır. Ayrıca yanlarında taşıyacakları hafif bir seccade, tavaf tesbihi ve şeytan taşlarken kullanılacak 70 adet taşın koyulabileceği taş kesesini de yanlarına almalıdırlar. Kağıt kalem, kağıt mendil, minik bir çanta gibi malzemeler de alınabilir.

İhram Nedir?

Hacda giyilen hac kıyafetine rida ve izar denir. Bunları giyerek, yani hac kıyafeti içerisine girerek ibadetin gerekliliklerini yerine getirme niyetine de ihram denir.

Erkek hacı adayları, umre yaptıkları sırada, sadece bu dikişsiz 2 parça bezden oluşan kıyafeti giyebilir. İhramın içerisine iç çamaşırı giyemez. Bu iki parçalı kıyafetin iple bağlanması ya da kancalı iğne ile tutturulması da yasaktır.

Kadınlar için ise hac ibadeti esnasında özel bir kıyafet giymeleri şartı yoktur. İslama uygun bir şekilde rahat, temiz ve bol kıyafetlerle örtünebilirler.


İlgili diğer yazılardan bazıları;
Hac ve Umre Aşısı Nerelerde Yaptırılır?
Kabe Tavafında Hangi Dualar Okunur?
Hac Nasıl Yapılır?
Kaç Çeşit Hac Vardır?
Teheccüd Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?
Hac İbadetinin Temelleri Nasıl Atıldı?
İslamın İlk Basamağı; Kelime-i Şehadet
Asr-ı Saadetten Kıyamete; Cemaat ile Namaz
Kur’an’a Uygun İlk Hac Ne Zaman Yapıldı?

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.