Kurban Bayramı Arefesinde Neler Yapmak Gerekir?

2019 Yılı Kurban Bayramı Arefesi 10 Ağustos 2019 tarihindedir. Ardından 11-12-13-14 Ağustos 2019 tarihlerinde Kurban Bayramı idrak edilecektir.

"Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer.
O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir.
Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve
benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de:
Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka 
ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur) sözüdür." 
(Muvatta, Hacc, 246)

Arefe gününü ibadetlerle geçirmek kul için çok faziletlidir. Mübarek Kurban Bayramı öncesi de arefe gününü en iyi şekilde idrak edebilmek için Müslümanların ibadete yönelmesi hayırlıdır.

Kur’an’da arefe günleri yapılması zorunlu kılınmış bir ibadet şekli yoktur fakat sünnete bakıldığında arefeyi ibadetle geçirmek uygundur.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) Kurban Bayramı arefesinde her daim oruç tuttuğu bilinir. Ümmet-i Muhammed’in de bu sünneti yerine getirmesi ve arefe gününü oruçla geçirmesi faziletlidir.

Arefe gününü en iyi şekilde idrak etmek isteyen müminler bu günü oruçlu geçirmenin yanı sıra bol bol Allah (c.c.) kelamı Kur’an-ı Kerim okuyup dinlemelidir.

Resulullah’a (s.a.v.) sık sık salavat getirmek ve onun şefaatine nail olmayı umarak ümmet bilincini tazelemek de hayırlıdır.

Böyle mübarek günlerde yapılacak en güzel şeylerden birisi de şüphesiz tefekkürdür. Her Müslümanın Allah Teala (c.c.) ve İslam üzerine kafa yorması, Allah’ın (c.c.) ayetlerini okuyup anlayarak ve doğru kul olmanın yollarını arayarak düşünmesi gerekir. Müslümanlar özellikle böyle günleri vesile sayarak Allah’ın (c.c.) yolunda nasıl daha emin adımlarla yürüneceğini düşünmelidir.

Arefe günlerinde Kaza namazlarını kılmaya özen göstermekte ve nafile namaz kılarak Allah (c.c.) rızası için ibadet etmek de faziletlidir.

Arefe günlerinin hayrıyla ilgili hadis-i şerifleri de göz önünde bulundurursak bu günlerde bol bol dua ve şükretmek de gerekir.

Günahlara samimiyetle tövbe ve istiğfar etmek, tövbeyi böyle günleri vesile kılarak daha çok akla getirmek de kulun hayrınadır.

Arefe günü Kur’an ayetlerini ve sahih hadisleri okuyarak ihlasta bulunmak gerekir.

Arefe günü gibi mübarek günlerin vesilesiyle ümmet bilinci içerisinde yalnızca kendi için değil Müslüman kardeşlere de dua etmek kulun hayrına olan faziletli davranışlardandır.

Müslümanlar arefe gününe hürmet etmeli ve bu gibi günlerde günaha girmemeye dikkat etmelidir.

Arefe günü çokça ihlas suresi okumak da faziletlidir.


İlgili diğer yazılarımızdan bazıları;
Nasıl Kurban Kesilir?
İhlas Nedir? Dinde İhlas!
Kurban Çeşitleri Hangileridir?
Kurban Keserken Okunacak Dualar
Kur’an-ı Kerim, Ahirete Hazırlık ile İlgili Neler Söylüyor?
Kurban ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Müslümanın En Belirgin Şiarı; Temizlik!
Kurban ile İlgili Ayetler
Cuma Suresinin Hikmeti ve Türkçe Anlamı

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.