Kurban Çeşitleri Hangileridir?

Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana udhiyye denir. Bu yazımızda Udhiyye Kurbanı dışında kalan diğer kurban çeşitlerini sizler için detaylı olarak açıkladık.

1. Akika Kurbanı

İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v.),
Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiştir.
(Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka,1)

İslam dininde yeni doğmuş olan çocuklar için şükür amacıyla bir kurban kesilmektedir. Çocuğun sağ salim doğduğuna şükür etmek için kesilen bu kurban akika kurbanıdır. Fakat elbette akika kurbanı kesmek farz değil sünnettir. Yani her Müslüman çocuğu doğduğu zaman akika kurbanı kesmek zorunda değildir.

Akika kurbanını çocuğun doğduğu zamandan itibaren bulu çağına erinceye kadar olan uzun bir zaman dilimi içerisinde kesmek mümkündür.

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) buyurmuştur ki;
“Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek
akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. 
Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir
ve ona isim verilir.”
(Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21)

Fakat her ne kadar çocuk buluğ çağına erene kadar yani dinen hala çocuk kabul edildiği dönem boyunca akika kurbanı kesilebiliyor olsa da İslam aleminde büyük bir çoğunluk yukarıdaki hadisi şeriften yola çıkarak, akika kurbanının doğumun 7. günü kesilmesinin sünnete daha uygun olduğundan daha faziletli olacağı görüşündedir.

Aynı zamanda akika kurbanını kesmek için doğumun ilk haftasını seçenler aynı gün çocuğa isim verip saçlarını da keserek, bu açıdan da sünneti yerine getirebilirler.

Akika kurbanı kesen bir kişi kesilen kurbanın etinden yiyebilir ve eti dağıtabilir.

2. Şükür Kurbanı

Allah Teala’ya (c.c.) herhangi bir konuda ve herhangi bir vesileyle şükretmek için kesilen kurban şükür kurbanıdır.

Bir mümin, istediği bir şeye ulaştığı zaman, bir amacını gerçekleştirdiği zaman yahut bir nimete nail olunca şükür kurbanı kesmek isteyebilir.

Şükür kurbanı kesmek de dinimizde farz olan bir durum değildir. Kulun Allah Teala’nın (c.c.) bahşettiği bir nimete, ona sunduğu bir lütfuna şükür ifadesi olarak kestiği kurbandır. Fakat herhangi bir hususta önceden adakta bulunan kişi için o adağı yerine getirmek artık bir borçtur, bu durumu unutmamak gerekir.

Şükür kurbanı herhangi bir durum için önceden adakta bulunulmadığı sürece farz değildir. Fakat eğer bir insan adakta bulunduysa bunu yerine getirmekle yükümlüdür.

Şükür kurbanı kesen kişi ve ailesi kurbanın etinden yiyebilir, aynı zamanda fakirlere de dağıtabilir.

3. Adak Kurbanı

Bir kimsenin dinen yapmakla yükümlü olmadığı halde Allah’tan (c.c.) yardım dilemek veya Allah (c.c.) rızası için bir kurban kesmeyi adaması ile kesilen kurban adak kurbanıdır.

Herhangi bir sebepten dolayı adakta bulunan kişinin, istediğine eriştikten sonra adadığı adak kurbanını kesmesi ise dinen vaciptir yani gereklidir.

Adak kurbanı kesen kişi, kesilen hayvanın etinden yiyemez. Adağı olan kişinin anne-baba, eş-çocuk, dede-nine gibi yakın akrabaları da adak kurbanının etinden faydalanamaz. Adak kurbanının etinin tamamı fakirlere dağıtılır.

4. Heyd Kurbanı

Hanefî mezhebine göre temettü veya kıran haccı, hac ve umre ibadetlerini yaparken, Kabe-i Şerif’e ve Harem bölgesine hediye olmak üzere kesilen ve bir kesim için şükür kurbanı olarak da nitelendirilen kurban heyd kurbanıdır.

Heyd kurbanı, hacı ve umreyi beraber yapan hacılara Harem bölgesinde kesmeleri vacip olan kurbandır.

  • Hac ile ilgili bir başka kurban daha bulunmaktadır. Bu da hac esnasında bulunan hac yasaklarını ihlal eden Müslümanların yükümlü olduğu kefaret kurbanıdır.
    Hacdayken hac yasaklarını ihlal edilmesi halinde kesilmesi gereken kurbana ceza ve kefaret kurbanı denmektedir.

* “Ölü Kurbanı” Nedir?

Kurban kesmek hayatta olan Müslümanlara verilen bir görevdir. Kurban bayramı zamanı kurban kesmekle yükümlü olan insan diğer sünnet olan kurbanları da bulunduğu duruma göre kesebilir. Kurban kulun Allah’a (c.c.) yaklaşabilmek, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanabilmek, O’na şükretmek ve gereklilikleri yerine getirmek için gerçekleştirdiği bir ibadettir. Dolayısıyla da ölen kişi vasiyet etmediği müddetçe ölü adına kurban kesmek gibi bir ibadet biçimi yoktur.

Bazı fakihler, sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebileceğine de cevaz vermişlerdir. Fakat böyle bir zorunluluk ya da gereklilik bulunmamaktadır.


Bir önceki yazımızda Nasıl Kurban Kesilir? sorusuna yanıt verdik.
İlgili diğer yazılardan bazıları ise şöyle;
Kurban ile İlgili Ayetler
Kurban ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gereken Eşyalar Nelerdir?
Kaç Çeşit Hac Vardır?
Hac Nasıl Yapılır?
Müslümanın En Belirgin Şiarı; Temizlik!
Kur’an-ı Kerim, Ahirete Hazırlık ile İlgili Neler Söylüyor?
Peygamber Efendimize (s.a.v.) Saygının Önemi
Kul Hakkı Yemenin Hükmü
İslamda Ceza ve Cezalandırma!

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.