Teheccüd Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

Teheccüd Nedir?

Teheccüd kelimesinin kökü hücud kelimesidir ve o da uyku anlamına gelir. Teheccüd ise kelime anlamı olarak uykuyu gidermek yahut birini uyandırmak anlamlarına gelmektedir.

İslamiyet’te ise teheccüd, uykuyu feda ederek ibadet etmek, Kur’an, namaz ve tefekkür ile meşgul olmak için uykudan kalkmak anlamına gelmektedir. Teheccüd, geceyi ibadet ile değerlendirmek demektir.

Teheccüd Namazı Nedir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), teheccüdü Kur’an ayeti üzerine Kur’an okumanın yanı sıra namaz da kılarak yerine getirmiştir. İlgili ayet ile zaten Teheccüd Namazı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) farz kılınmıştır.

“Gecenin bir kısmında da sâdece sana mahsus bir fazlalık olmak üzere Kur’ân ile teheccüd namazı kıl. Umulur ki Rabbin seni Makâm-ı Mahmûda eriştirir.”

                                                                                                                       İsrâ Suresi, 79. Ayet

Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

Teheccüd Namazı aslında bir gece namazıdır. Gece kılınan bu nafile namaz ( teheccüd yalnızca Hz. Muhammed’e (s.a.v.) farz kılınmıştır, onun dışındaki inananların hepsi için teheccüd nafile bir namazdır. ) gecenin üçte ikisi geçtikten sonra, imsak vaktine kadar kılınabilmektedir.

Şöyle ki Teheccüd Namazı, Yatsı Namazından sonra ve Sabah Namazına kadar, gece vaktinde kılınabilir. Teheccüd Namazı uykudan uyanılıp kılınması faziletli olan bir namazdır. Hadis-i şerifler ve kelime kökeni de zaten Teheccüd Namazı kılmaya “kalkmak, uyanmak” gerektiğini, bu yüzden de öncesinde bir süre uyumuş olmak gerektiğini anlatmaktadır.

Teheccüd Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilmektedir. 

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

**Teheccüd Namazı, 2 ila 12 rekat arasında kılınabilmektedir ve bu namazın 12 rekata kadar çift sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir.Özellikle 2 rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletli sayılmıştır. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Riyad, 1423/2003, II, 468-469). 

Bizler  Teheccüd Namazı kılınışını 2 rekat olarak ele alıp anlatacağız;

Teheccüd Namazına başlarken “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edilmelidir.

1.Rekat:

 • Allahu Ekber diyerek iftitah tekbiri alınır ve namaza başlanır
 • Sübhaneke okunur
 • Euzü-besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur
 • Kur’an’dan en az üç kısa ayet veya üç ayet miktarı uzunluğunda bir ayet okunur
 • Tekbir ile Rükuya gidilirek 3 defa Sübhâne Rabbiye’l-azim denilir
 • Rükudan kalkerken“Semiallâhü limen hamideh” diyerek kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilerek secdeye gidilir
 • Secde‘ye gidildiğinde 3 defa Sübhâne Rabbiye’l-âlâ denir ve tekbir ile oturup tekrar secde edilir ve Sübhâne Rabbiye’l-âlâ 3 kez daha tekrarlanır

2.Rekat

 • 1. rekat bitince ayağa kalkarak kıyama durulur
 • Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur
 • Kur’an’dan en az üç kısa ayet veya üç ayet miktarı uzunluğunda bir ayet okunur
 • Tekbir ile Rükuya gidilirek 3 defa Sübhâne Rabbiye’l-azim denilir
 • Rükudan kalkerken“Semiallâhü limen hamideh” diyerek kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilerek secdeye gidilir
 • Secde‘ye gidildiğinde 3 defa Sübhâne Rabbiye’l-âlâ denir ve tekbir ile oturup tekrar secde edilir ve Sübhâne Rabbiye’l-âlâ 3 kez daha tekrarlanır
 • Secdeden doğrulup oturulduğunda ise oturarak Ettahiyyatü ve Allahümme Salli ile Allahümme Barik duaları sonra da Rabbena duaları okunur
 • “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır

Teheccüd Namazı ile ilgili Hadis-i Şeriflerden Bazıları

“Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allâh rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allâh rahmet etsin.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’,18)

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101)

“…Farzlar dışında en faziletli namaz, gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 203)

“Allâh her peygamberde, belirli bir şeye karşı aşırı istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir…” (Heysemî, II, 271)

“Gece seherde kılınan iki rekât namaz, dünyadan ve içindekilerden daha kıymetlidir. Eğer zor gelmeyeceğini bilseydim, gece namazını ümmetime farz kılardım.” (Müslim)

Bir önceki yazımızda İslamiyet’te Sabrın Önemini anlattık.

ilgili yazılar; Tesbih Çekmenin Faziletleri – Kaza Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır? – Namazda Riya – Teyemmüm Nedir? Teyemmüm İle İlgili Ayetler Hangileridir? – Namaz Sureleri

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.