Tövbe Ayı; Cemaziyelevvel

Cemaziyelevvel Ayı Nedir?

Cemaziyelevvel ayı, Hicri Takvim’in 5. Ayıdır. Cemazil-evvel şeklinde de bilinmektedir. Bu ay aynı zamanda “büyük tövbe ayı” olarak da bilinir.

Bu ay Hicri yılın 4. Ayı olan Rebiülahir ayı ile 6. Ayı olan Cemaziyelahir’in arasındadır.

Miladi Takvimde 7 Ocak 2019 günü, Hicri Takvimce 1 Cemaziyelevvel 1440 tarihine tekabül etmektedir.

Cemaziyelevvel Ayının Faziletleri

Cemaziyelevvel ayı, İslam Tarihi açısından önemli hadiselerin cereyan ettiği aylardan birisidir.

Mesela; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) kızı Hz. Fatıma (r.a.) ve eşi Hz. Ali (r.a.) bu ayda dünyaya gelmiştir ve aynı şekilde Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r.a.) kızı olan Zeyneb bint Ali de 5 Cemaziyelevvel tarihinde doğmuştur. Zeyneb bint Ali, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) da ilk kız torunudur.

Hz. Ömer (r.a.) Cemaziyelevvel ayında halife olmuş, 13 Cemaziyelevvel 11’de yine bu ayda dünyaya gelen Hz. Fatıma (r.a.) ölmüş ve 15 Cemaziyelevvel 36’da ise Hz. Muhammed’in (s.a.v.) torunlarından olan Hüseyin’in (r.a.) oğlu Zeynelâbidîn (r.a.) doğmuştur.

Bu ayın “büyük tövbe ayı” diye anılmasının altında pek çok mana vardır. İslam tarihinde çok önemli kişilerin doğum ve ölümleri ile cereyan eden önemli olayların bir kısmı bu aya denk geldiği için de Cemaziyelevvel, Arapların bir deyişi ile “kendisinde hayret verici pek çok olayın gerçekleştiği bir ay” olarak anılır.

Aynı zamanda hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziyelahir ayları, mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için de tövbe ayları olarak kabul edilir.

Cemaziyelevvel ayı, Recep, Şaban ve Ramazan aylarına gönlü temizleyip, ruhu dinginleştirip, tövbeye ve tefekküre yaklaşmış bir şekilde girmek isteyen Müslümanların tövbeye daha çok yönelmesi için vesile olan mübarek bir aydır.

Cemaziyelevvel ayında hataya, günaha sırtını dönmeye gayret etmek, tövbe ve istiğfara yönelmek ve ibadetle meşgul olmak, kısacası Allah (c.c.) rızası için hareket etmek daha yaygın bir davranış şeklinde gerçekleşmektedir.

Aslında her ayı böyle yaşayıp geçirmek gerektiğini de şüphesiz her mümin bilir fakat insanları daha çok tövbeye ve ibadete yönelten vesileler yine insanların hayrınadır. Bu ayın büyük tövbe ayı olarak anılmasındaki vesile, 3 aylara daha pür bir bilinç ile girme çabasıdır.

Allah (c.c.) Kur’an- Kerim’in birçok yerinde kullarını tövbeye çağırmıştır.

 “… Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”

                                                                                                                      Nur Suresi, 31. Ayet

Tevbe Suresi ile tövbe konusu üzerinde detaylı bilgiler vermiş ama daha başka birçok suresinde bu konunun üzerinde durmuş ve kullarından tövbe etmelerini istemiştir.

“Allah, size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

                                                                                                              Nisa Suresi’nin 26. Ayet

Cemaziyelevvel Ayı da Müslümanların tövbeye yönelmesine, bol bol nafile namaz kılıp Allah’a (c.c.) dua ederek, tefekkür ederek, tövbe istiğfar etmesine vesile olan mübarek bir aydır.

Bir önceki yazımızda Teheccüd Namazının Kılınışını ve detaylarını anlattık.

İlgili diğer yazılardan bir kısmı ise şöyle; Tesbih Çekmenin Faziletleri – Murâkabe Neden Hayatımızın Temelinde Olmalı? – Doğru Dua Etmenin Önemi

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.