6 gece 7 gün

Ulaşım : Uçak ile

Ara transferler : Otobüs ile

GEZİLECEK YERLER:

  1. Gün: Bosna Hersek: Saraybosna
  2. Gün: Bosna Hersek: Konyits, Yablanitsa, Mostar, Blagay Tekkesi
  3. Gün: Karadağ: Kotor, Podgoritsa
  4. Gün: Arnavutluk: Tiran Makedonya: Struga, Ohri,
  5. Gün: Makedonya: Kalkandelen, Üsküp
  6. Gün: Kosova: Prizren
  7. Gün: Kosova: Priştina

Detaylı Tur Programı

1.Gün: Bosna Hersek: Saraybosna

İstanbul Sabiha Gökçen/Atatürk Havalimanı’ndan Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’ya varış.Rehberimiz eşliğinde Başçarşı’ya hareket ediyoruz. Aliya İzetbegoviç’in kabrini ve şehitliği ziyaret ediyoruz. Başçarşı kültür gezisinde; Saraybosna’nın simgesi Osmanlı Sebili, Gazi Hüsrev Bey Camii ve türbesi, Kurşunlu Medresesi, Osmanlı hanı ve çarşısı, savaşta bomba düşen Markale Pazar yeri, nazilerden kurtuluşun sembolü sönmeyen ateş, 1. Dünya Savaşının başladığı Latin Köprüsünü geziyoruz.

2.Gün: Bosna Hersek: Saraybosna, Konyits, Yablanitsa, Mostar

Kahvaltının ardından Konyits Şehrine hareket ediyoruz. Osmanlı şehri olan Konyits’de 4. Mehmed Taş köprüsü ve Neretva Nehrini görüyoruz. Yablanitsa Şehrine varıyoruz. İkinci dünya savaşı sonunda Yugoslavya’nın kuruluşunda önemli rol alan Yablanitsa açık hava müzesi ve tren köprüsünü ziyaret ediyoruz. Mostar şehrine varıyoruz. Mostar Köprüsü’nü ve tarihi şehri geziyoruz ardından Mostar da konaklama.

3.Gün: Bosna Hersek: Mostar, Blagay Tekkesi, Karadağ: Kotor, Budva, Podgoritsa

Kahvaltının ardından Buna Nehri’nin kaynağının yanında yer alan yedi asırlık Sarı Saltuk (Blagay) Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezimizin sıradaki ülkesi  Karadağ’a geçiyoruz. Avrupa’nın güneyinde yer alan muhteşem denizi, fiyortları ve yeşillikleriyle meşhur, tarihi sur içerisinde kurulmuş Kotor şehrine varıyoruz. Adriyatik Denizinde bulunan  Dalmaçya kıyıları gezildikten sonra  Karadağ’ın meşhur turizm şehri Budva’ya geçiyoruz.Ardından Karadağ’ın Başkenti Podgoritsa’ ya hareket ediyoruz. Panoramik şehir turunun ardından Podgoritsa’da konaklama.

4.Gün: Arnavutluk: Tiran , Makedonya: Struga, Ohri

Kahvaltının ardından gezimizin sıradaki ülkesi olan, 500 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalmış  Arnavutluk’a geçiyoruz . Başkent Tiran’da Şehir gezisi, İskender Bey Meydanı’nda Ethem Bey Camii, Enver Hoca heykeli yerine yapılan İskender Bey Heykeli,  Saat Kulesi ve Medresenin görülmesi. Sukumbi Irmağı’nın münbit arazisi boyunca bir yolculuk sonrası Makedonya’ya varıyoruz. Akşam yemeği ardından konaklama otelimizde.

5.Gün: Makedonya: Ohri, Kalkandelen, Üsküp

Kahvaltının ardından UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölü’nün Doğu kıyısındaki Ohrid şehrindeki doğal güzellikler ve tarihi eserleri geziyoruz. Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Samoil Kalesi, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) hareket, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca  Camii geziyoruz. Makedonya’nın Başkenti Üsküp’e varış. Üsküp şehrinde Mustafa Paşa Camii ve postahane, Kapan Han, Sultan Murat ve Murat Paşa Camileri, Türk Çarşısı, Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü geziyor ve otelimize hareket ediyoruz.

6.Gün: Kosova: Prizren

Kahvaltının ardından gezimizin son durağı olan Kosova’ya hareket ediyoruz. Şar dağlarının eşsiz manzarası eşliğinde otobüs yolcuğu. Şirin bir Osmanlı kasabası olan Prizren şehir gezimiz başlıyor. 5 vakit ezanın okunduğu ve sokaklarında Türkçe konuşulan Prizrende Şehir turu; Sinan paşa Camii, Halveti Tekkesi, Bayraklı Camii, Mehmet Paşa Hamamı ziyaretleri ardından Prizren de otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve çarşı da serbest zaman.

7.Gün: Kosova: Priştina – İstanbul

Kahvaltının ardından Kosova’nın başkenti Priştina’ya varış. Dünyanın en genç ülkesi olan Kosova’nın başkenti Priştina’da panaromik şehir turu. Sultan Murad Hüdavendigar türbesi ziyareti. Şehir merkezi kültür gezimizde; Fatih Sultan Mehmet Han Camii ve İbrahim Rugova Meydanını geziyoruz.Ardından Priştina havaalanında sizler ile vedalaşıyoruz.