6 gece 7 gün

Ulaşım : Uçak

Ara transferler : Otobüs

GEZİLECEK YERLER:

Bosna Hersek

Karadağ

Arnavutluk

Makedonya

Kosova

Detaylı Tur Programı

1. Gün – Bosna Hersek – Saraybosna

İstanbul Sabiha Gökçen/Atatürk Havalimanı’ndan Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Ardından rehberimiz eşliğinde, Saraybosna’nın merkezinde yer alan Başçarşı’ya doğru hareket ediyoruz. Burada Bosna Hersek mücadelesinin kahramanı olan rahmetli Aliya İzetbegoviç’in kabrini ve şehitliğini ziyaret ediyoruz. Daha sonra Başçarşı kültür gezimizde; Osmanlı Sebili, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Türbesi, Kurşunlu Medresesi, Osmanlı Hanı ile Çarşısı, savaşta bomba düşen Markale Pazarı, Nazilerden kurtuluşun sembolü olan sönmeyen ateş ve 1. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nü geziyor ve ardından otelimize geri dönüyoruz.

2. Gün – Bosna Hersek- Saraybosna – Konyits – Yablanitsa – Mostar

Kahvaltının ardından Konyits şehrine doğru hareket ediyoruz. Bir Osmanlı şehri olan Konyits’te 4. Mehmed Taş Köprüsü ve Neretva Nehri’ni ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız ise Yablanitsa şehri oluyor. Burada ziyaret edeceğimiz yerler, 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Yugoslavya’nın kuruluşunda önemli bir rol alan Yablanitsa Açık Hava Müzesi ile Tren Köprüsü. Burada gezeceğimiz yerleri tamamlandıktan sonra, Mostar şehrine hareket etmek üzere yola çıkıyoruz. Daha sonra da Mostar Köprüsü ile tarihi şehri geziyor, ardından otelimize doğru hareket ediyoruz.

3. Gün – Bosna Hersek: Mostar – Blagay Tekkesi // Karadağ: Kotor – Budva – Podgoritsa

Kahvaltının ardından Buna Nehri’nin kaynağının yanında yer alan, yedi asırlık Sarı Saltuk (Blagay) Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında gezimizin bir sonraki durağı olan Karadağ’a geçiyoruz. Avrupa’nın güneyinde yer alan muhteşem denizi, fiyortları ve yeşilliğiyle meşhur şehri Kotor’a ulaşımımızı sağlıyoruz. Burada Adriyatik Denizi’nde bulunan Dalmaçya kıyılarını gezip, Karadağ’ın meşhur turizm şehri Budva’ya geçiyoruz. Ardından Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’ya doğru hareket ediyoruz. Bölgede yapacağımız panoramik bir şehir turundan sonra, Podgoritsa’daki otelimizde konaklıyoruz.

4. Gün – Arnavutluk: Tiran – Makedonya: Struga – Ohri

Kahvaltımızı tamamladıktan sonra, gezimizin sıradaki ülkesi olan, 500 yıl kadar da Osmanlı hâkimiyetinde kalmış Arnavutluk’a geçiyoruz. Burada, başkent Tiran’da bir şehir gezisi planlıyoruz. Ardından İskender Bey Meydanı’nda yer alan Ethem Bey Camii, Enver Hoca Heykeli’nin yerine yapılan İskender Bey Heykeli, Saat Kulesi ve Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Sukumbi Irmağı’nın münbit arazisi boyunca yaptığımız yolculuğun hemen ardından, Makedonya’ya varıyoruz. Son olarak konaklamak üzere otelimize geri dönüyoruz.

5. Gün – Makedonya: Ohri, Kalkandelen, Üsküp

Kahvaltının ardından UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ünlü olan şehri Ohrid’i geziyoruz. Ohrid; Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, Ohri Gölü’nün doğu kıyısında konumlanan benzersiz bir şehir. Burada ziyaret edeceğimiz yerler; Kiril alfabesini geliştiren 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ile Metodios’un Anıtı, Ohri Müzesi, Ayasofya, Roma döneminden kalma bir antik tiyatro, Samoil Kalesi, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı’dır. Sonrasında ise rotamızı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) çeviriyoruz. Burada dönemin Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi ve Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret edeceğimiz yerleri tamamladıktan sonra, Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’e doğru hareket ediyoruz. Üsküp şehrinde ise; Mustafa Paşa Camii ve Postanesi, Kapan Han, Sultan Murat ve Murat Paşa Camii’leri, Türk Çarşısı ve Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü’yü ziyaret ediyoruz. Son olarak, konaklamak üzere otelimize geri dönüyoruz.

6. Gün -Kosova: Prizren

Kahvaltının ardından gezimizin son durağı olan Kosova’ya doğru hareket ediyoruz. Şar Dağı’nın eşsiz manzarası eşliğinde bir otobüs yolculuğu gerçekleştiriyoruz. Otobüs yolculuğunun hemen ardından, şirin bir Osmanlı kasabası olan Prizren gezimiz başlıyor. 5 vakit ezanın okunduğu ve sokaklarında da Türkçe konuşulan bu şehirde; Sinan Paşa Camii, Halveti Tekkesi, Bayraklı Camii ve Mehmet Paşa Hamamı’nı ziyaret ediyoruz. Gezeceğimiz yerleri tamamladıktan sonra, Prizren’deki otelimize geri dönüyoruz.

7. Gün – Kosova: Priştine – İstanbul

Kahvaltının ardından Kosova’nın başkenti Priştine’e doğru hareket ediyoruz. Dünyanın en genç ülkesi olan Kosova’nın başkentinde, panaromik bir şehir turuna çıkıyoruz. Ardından Sultan Murad Hüdavendigar’ın türbesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Fatih Sultan Mehmet Han Camii ve İbrahim Rugova Meydanı’nı ziyaret ederek gezimizi tamamlıyoruz. Priştine Havaalanı’nda sizler ile vedalaşıyoruz.