3 gece 4 gün

DETAYLI PROGRAM

Ulaşım : Uçak

Ara transferler : Otobüs

GEZİLECEK YERLER:

Saraybosna

Konyits

Yablanitsa

Mostar

Travnik

Detaylı Tur Programı

1. Gün – İSTANBUL – SARAYBOSNA

Rehberimiz ve özel aracımıza ulaştıktan sonra, şehrin Osmanlı merkezi olan Başçarşı’ya doğru hareket ediyoruz. İlk olarak, Bosna Hersek mücadelesinin kahramanı olan rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in kabri ve şehitliğini ziyaret ediyoruz. Başçarşı kültür gezimizde; Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden Gazi Hüsrev Bey Camii ve Türbesi, Kurşunlu Medresesi, Osmanlı Çarşısı, şehrin simgesi haline gelmiş olan Sebil ve Başçarşı Meydanı’ndaki tarihi Osmanlı dükkanlarını geziyoruz. Ardından 1993-1995 yılları arasında havaalanının altından kazılarak inşa edilen Kurtuluş Tüneli’ni görmeye gidiyoruz.

2. Gün – KONYİTS / BLAGAY / YABLANİTSA / MOSTAR

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Mostar’a doğru hareket ediyoruz. İlk olarak, bir Osmanlı şehri olan Konyits’te, 4. Mehmed Köprüsü ile eski şehri ziyaret ediyoruz. Sonrasında Mostar şehrinde, Buna Nehri’nin kaynağında, Osmanlı Alperenleri tarafından kurulmuş olan Blagay Tekkesi’ni görmeye gidiyoruz. Daha sonra rotamızı Mostar’ın merkezine doğru çeviriyoruz. Burada 1993 yılında savaş sırasında Hırvatlar tarafından yıkılan Mostar Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. Savaştan sonra restore edilerek bugünkü halini alan Mostar Köprüsü’nü yakından inceliyoruz. Mostar Osmanlı Çarşısı gezimizin ardından, Saraybosna’daki otelimize doğru hareket ediyoruz.

3. Gün – SARAYBOSNA / TRAVNİK

Kahvaltımızı tamamladıktan sonra, su kaynaklarının bulunduğu Bosna Nehri’nin pınarı olan doğal parkta bir gezi yapıyoruz. Ardından Vezirler şehri Travnik’e doğru hareket ediyoruz. Yedi asırlık Travnik Kalesi’nden meşhur Travnik manzarasını seyrediyoruz. Sonrasında dönemin eğitim merkezi olan ve çok sayıda vezirin yetiştiği Elçi İbrahim Paşa Medresesi ile rengarenk işlemeleri ile dikkat çeken Osmanlı Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Buradaki ziyaretimizi tamamladıktan sonra, Saraybosna’daki otelimize dönmek üzere yola çıkıyoruz.

4. Gün – SARAYBOSNA – İSTANBUL

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından, Başçarşı’ya doğru hareket ediyoruz. Başçarşı kültür gezimizde; savaş sırasında Havan Topu atılan Markale Pazarı, Nazilerden kurtuluşun sembolü olan sönmeyen ateşi ve 1. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. Sonrasında öğle yemeğimizi yiyoruz. Osmanlı Dönemi’nde yüzlerce insanın sanatını icra ettiği Başçarşı’da, alışveriş için sunulan serbest vakitte dilediğince geziyoruz. Son olarak dönüş için Saraybosna Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz.