slayt

Aşı Merkezleri

Hac ve Umre Aşısı Hakkında Genel Bilgiler

Hac ibadetini ya da umre ziyaretini yapacak olan yolcuların, kutsal topraklara gitmeden önce birtakım sağlık önlemlerini almaları gerekiyor.

Mekke ve Medine’ye her yıl dünyanın dört bir yanından pek çok Müslüman geldiği için, insan yoğunluğundan dolayı hastalık riski artıyor. Suudi Arabistan Devleti de bu tip durumların önüne geçilebilmesi için Menenjit Aşısı yaptırmayı hacılara ve umrecilere zorunlu kılıyor.

Kutsal topraklara giden kişilerin Menenjit Aşısı yaptırmaları, gidilecek yerlerden enfeksiyon kapma riskini ve seyahat eden kişilerin gittikleri ortama virüs taşıma riskini büyük bir ölçüde ortadan kaldırıyor. 

Menenjit Aşısı yaptıracak kişilerin yolculuktan en az 10 – 15 gün önce bu aşıyı vurulmaları gerekiyor. Çünkü Menenjit aşısının içeriğindeki koruyucu maddelerin vücutta aktifleşebilmesi için ziyaretten önce en az 10 gün geçmiş olması gerekiyor. 

 

İstanbul Aşı Merkezleri

2019 yılı için İstanbul’da belirlenen aşı merkezlerini öğrenmek için lütfen tıklayınız

Ankara Aşı Merkezleri

2019 yılı için Ankara’da belirlenen aşı merkezlerini öğrenmek için lütfen tıklayınız

İzmir Aşı Merkezleri 

2019 yılı için İzmir’de belirlenen aşı merkezlerini öğrenmek için lütfen tıklayınız

 

Menenjit Aşısı Nedir?

Menenjit oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Menenjit hastalığı, beyinde bulunan ve beyni çevreleyen zarların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Ardından kişide işitme kaybı ve havale geçirme ile beyin fonksiyonlarında zarar oluşması riski gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Hatta menenjit bazen kişinin hayatını kaybetmesi ile dahi sonuçlanan ciddi bir hastalıktır.

Menenjit, bilhassa kalabalık ortamlarda kişiden kişiye ufak bir temas ile bulaşabilmektedir. Bu sebeple de tüm hacı adaylarının ve umrecilerin kutsal toprakları ziyaret etmeden önce, herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamak için ziyarete çıkmadan en az 10 gün önce Menenjit Aşısı olmaları gerekir.

  • Ayrıca doktorlar tarafından, Domuz Gribi ve Grip aşılarının da yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra doktora danışılarak Hepatit B ve Pnömokok aşılarını yaptırmakta da fayda vardır.

Sağlığınız açısından oldukça önem arz eden hac aşısını yola çıkmadan önce muhakkak yaptırın. Aksi takdirde sınırda aşı belgesi kontrolünü gerçekleştiren yetkililer tarafından geri çevrilebilir ve kutsal topraklara ulaşamadan yolculuğunuzun yarıda kalmasına neden olabilirsiniz.